Pravijo, da je selitev stresna…
… pa ni vedno tako. Še posebej, če se preseliš samo čez hodnik. Konec avgusta smo se tako v AdriatIQi selili v nove prostore v isti poslovni stavbi.
Selitev je bila za vse nas tudi priložnost, da naredimo temeljito inventuro v naših omarah, obenem pa si na novo uredimo naše delovne kotičke. V sproščenem vzdušju nam je selitev vsekakor uspela, vas pa še vedno čakamo s kavo dobrodošlico.
Prevajalci slavimo!
30. septembra prevajalci obeležujemo svoj dan – mednarodni dan prevajalcev. Mednarodna zveza prevajalcev je letos izpostavila tematiko premagovanja jezikovnih ovir z namenom večje povezanosti in sodelovanja med posameznimi državami.
Mednarodni dan prevajalcev izhaja iz praznika svetega Hieronima, ki velja za zavetnika prevajalcev. Sveti Hieronim je bil najbolj poznan po prevodu Biblije iz hebrejščine v latinščino, kar je cerkev pozneje razglasila tudi za uradni prevod.
Delo, ki ga opravljajo prevajalci, tolmači in ostali ljudje na področju jezikovnih storitev, pomembno vpliva tudi na odnos med posameznimi kulturami in državami. Kljub pogostim težkim delovnim razmeram, kot so nestabilni trgi ali konfliktna področja, vseskozi skušamo konsistentno opravljati svoje delo z namenom premagovanja jezikovnih ovir in združevanja ljudi.
Ob tej priložnosti bi se vam radi zahvalili za vašo prizadevnost in marljivo ter kakovostno delo.
Avtor_Stuart Miles_FreeDigitalPhotos.net
Počasen računalnik? Nič več.
Ob pogosti uporabi računalnika se hitro lahko zgodi, da ne deluje več dovolj hitro in s tem otežuje naše delo. Velikokrat je to znak, da je potrebno formatiranje diska, še pred tem pa poskusite nekaj trikov, ki bodo pospešili delovanje programske opreme.
Izklop protivirusnih programov
S tem ukrepom lahko kratkoročno omogočite hitrejše delovanje, saj so protivirusni programi nujni za delovanje računalnika. Protivirusni program lahko izklopite za kratek čas, preden zaženete določen program, pri katerem se računalnik ne odziva dovolj hitro. Paziti pa je potrebno, da ob tem ne izklopimo tudi požarnega zidu, saj je v tem primeru računalnik veliko bolj občutljiv za različne viruse.
Prenosni računalnik naj bo na omrežnem napajanju
Če prenosni računalnik ni priključen na omrežno napajanje, bo varčeval energijo in posledično tudi ne bo deloval s polno hitrostjo. Če torej imate možnost, naj bo prenosni računalnik priklopljen na vir napajanja.
Zaprite nepotrebne programe
Ob intenzivnem delu na računalniku zaprite vse programe, ki jih ne potrebujete. Tudi v primeru, ko delate v Wordu ali Power Pointu, imejte hkrati odprtih le toliko dokumentov, kolikor jih v tistem trenutku potrebujete.
Ustvarite ločene uporabniške račune
Če sistem še vedno deluje počasi, lahko poskusite ustvariti tudi nov uporabniški račun. Zaradi tega lahko vaš računalnik deluje hitreje, saj nov račun običajno ne zaganja pomožnih programov, ki jih zažene vaš sedanji uporabniški račun.
Izključite nepotrebne naprave
Odzivnost računalnika se lahko poveča tudi s tem, da izklopimo naprave, ki jih v tistem trenutku ne potrebujete, recimo tiskalnik ali optični bralnik.
Pomembno je hlajenje procesorja
Pogosto računalnik počasi deluje zaradi pregrevanja procesorja. Najprej računalnik odpremo in očistimo prah, ki se nabira v njem. Nato temeljito očistimo tudi procesorski hladilnik, kar najlažje naredimo s kompresorjem.
Avtor Ambro/ FreeDigitalPhotos.net
Slastna baklava za jesenske dni
Med srbskimi sladicami krona zasluženo pripada slastni baklavi, ki je kot večina srbskih sladic delček bogate turške kulinarične dediščine. Za vas smo pripravili recept za baklavo, ki jo lahko pripravite doma in z njo v vaš dom dodate nekaj jugoslovanskega pridiha.
Za pripravo potrebujete:
500 g vlečenega testa
250 g mletih orehov
60 g rjavega sladkorja
1 žlička mletega cimeta
175 g masla
90 ml tekočega medu
35 ml limoninega soka
Priprava
Vlečeno testo najprej tanko razvaljamo ter ga narežemo na 24 enako velikih pravokotnikov. V skledi zmešamo orehe, sladkor in cimet. V kozici stopimo maslo.
Pekač namažemo z maslom in obložimo z enim listom testa. Testo premažemo z maslom. Postopek ponovimo še s petimi listi testa in vsakega premažemo z maslom. Nato testo posujemo z eno tretjino orehove mešanice. Postopek ponovimo še dvakrat, vsakokrat uporabimo šest listov testa, vsak list premažemo z maslom in vsakega šestega posujemo z orehovo mešanico. Končamo s šestimi listi testa, ki jih premažemo z maslom.
Pečico segrejemo na 220 °C. Pekač postavimo v pečico in pečemo 15 minut. Nato temperaturo pečice zmanjšamo na 180 °C in pečemo še 15 minut, da je testo po vrhu hrustljavo in lepo zapečeno. Pečeno vzamemo iz pečice.
V kozici segrejemo med in limonin sok, da se spoji v tekočo zmes. Zmes prelijemo čez vroče baklave in jih pustimo dve uri v pekaču, da se ohladijo. Nato baklavo razrežemo na enako velike pravokotnike in postrežemo.
Prijetno sladkanje!
Avtor Suat Eman/FreeDigitalPhotos.net